1 דקות קריאה
10 Jan
10Janאני תושבת בני ברק ב"ה שנים רבות, אוהבת את העיר הזאת, את הדופק שלה, את התושבים, את החיבור של הקהילות השונות, את הווי החיים המיוחד שרק מי שנולד בה יכול לזהות...

אבל, לצערי בשנים האחרונות החיים פה מורכבים יותר... תמיד היה פה צפוף, אבל זה הולך ונהיה צפוף מדי... ועם כל מעלותיה של העיר (והן עצומות!) הצפיפות שעולה והניקיון - שאף פעם לא היה משהו - זה רק נהיה קשה יותר.

חשבתי על רעיון קטן, אני מעלה אותו פה, מקווה שמישהו עם יוזמה וראש גדול יקרא אותו, ואולי יוכל לפתח אותו למשהו גדול וממוסד יותר, ו/ או גם אם כל אמא בבית הפרטי שלה תעביר את זה לילדים שלה, זה יכול להביא תועלת גדולה.

קראתי לאחרונה על מיזם שהיה באחת הערים בארץ שבו לימדו את התושבים - כדי להפוך את העיר לירוקה יותר - לשתול עצים בחצר הבית שלהם.

חשבתי מיד על העיר שלנו. בני ברק מלאה בחצרות מוזנחות, מלאות בפסולת, בחול, בעגלות שבורות, ארונות ישנים ועוד ועוד...

מה יקרה אם הילדים היקרים שלנו, אחרי שעות הלימודים (והמתמידים...) יתעסקו קצת זמן בשתילה של זרעים בחצרות המוזנחות האלו? נרוויח חצרות מטופחות יותר, נרוויח ילדים שמלכלכים פחות (ילד שעסוק בטיפוח - מעריך את הסביבה יותר), נרוויח ירוק יותר, הערך יכול להיות אדיר, מכל כיוון שלא נסתכל על זה, שלא לדבר על התועלת לנפש לילד שמתעסק באדמה, בזרעים, ובצמחיה בכלל (יכול להיות שאפשר יהיה קצת להפחית מינוני ריטלין...).

כדי לשתול לא צריך הרבה. מספיק לקחת גרעיני ירקות מארוחת ערב, ואם רוצים פירות - גרעיני פרי. יש כל מיני ספרים שעוסקים בתחום, אבל אני הייתי שמחה אם מישהו מלמעלה - מהעירייה - ייקח את היוזמה על עצמו ויעביר לילדים סדנאות לשתילה וטיפוח נכון של עצים צעירים.

להביא איש מקצוע שילמד את הילדים במסגרות קהילתיות, ו/ או סדנאות בבית הספר לבנות (בין משחק קלאס לחבל, שיטפחו קצת את האדמה) - ומחומרים זמינים שנמצאים ממילא בבית, אפשר להפוך את העיר שלנו לפנינה ירוקה בקלות, או שהעירייה תסבסד זרעים ושתילים לילדים (שמעתי שהעירייה הולכת להשקיע סכום אדיר בשיפור מראה העיר, הנה אחד האפיקים הקלים לקדם את זה).

אותו רעיון אפשר גם לעשות בקטן יותר - לשתול שתילים באדנית מאולתרת בחלון הבית - קופסת משחק שיצאה משימוש ואפילו מגפיים ישנות עם קצת אדמה וגרעיני עגבנייה מארוחות ערב יכולים להצמיח עגבניות טעימות, ובאופן כללי - אם זה יעשה בצורה מערכתית יותר, להפוך את העיר לירוקה ונעימה הרבה יותר.

במאמר מוסגר אוסיף, שכולנו נתקלנו במכת החולדות שנכנסה לעיר בשנים האחרונות. מעבר לזה שחייבים טיפול הדברה מקצועי, טיפוח של חצרות אחוריות מוזנחות - יצמצם את התופעה בהרבה, מכיוון שחולדות ושאר יצורים מזיקים מוצאים מחסה בדיוק במקומות האלו (ולכן כדאי שפינוי פסולת יעשה בזהירות ועם מישהו מבוגר).

אשמח לתגובות שלכן!

ציבי עדיין לא רשומה לניוזלטר של שבי רגע? שם קורים הדברים החמים באמת... בלחיצה פה את נרשמת.הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.