1 דקות קריאה
30 Jan
30Jan

10,383 אנשים נכנסו בהיכל מנורה מבטחים בתל אביב ועוד רבים צפו בו ברחבי הארץ והעולם, הרצון הראשוני היה לערוך את סיום הש"ס הזה במקום הרבה יותר גדול, תחת כיפת השמיים, אבל מפאת חוסר אישורים מנהליים ובטיחותיים נערך האירוע בהיכל "הקטן" של מנורה מבטחים יד אליהו.

המספרים הללו הם כמובן רק חלק קטן מפסיפס שלם של ארועי ש"ס שנערכו בכל רחבי העולם כולו. 

די אם נזכיר את סיום הש"ס במטלייף בניו ג'רסי ארה"ב. שאירח בתוכו מאה אלף איש שעמדו בקור מקפיא במשך חמש שעות, ממליצה לכן לחפש את הסרטון של הארוע הזה, חובה לראות אותו כדי להתמלא במנת גאווה יהודית וחיבור פנימי.

אבל, מה שבלט לי כשצפיתי בחלק מהמעמדים המרגשים הללו, זה בימת הנואמים. 

הבמות הללו שרגילות כל כך לאנשים כריזמטיים, מרשימים, רהוטים, יפים, בעלי ממון, שררה, כבוד, או הכל יחד... אירחו עליהם גלריה של מפורסמים מסוג שונה:

אנשים מבוגרים, מקומטים, לא מתבלטים בחן חיצוני, חלקם אולי גם בעלי כריזמה, כישרון או ממון, אבל איש מהם לא הגיע לבמה בגלל זה. 

לא נראה שאי פעם רקדו במטלייף, ביד אליהו, באיצטדיון הכדורגל האנגלי וומבלי, בבנייני האומה או בכל איצטדיון אחר בעולם - לפני אנשים כאלו.

לראות עם שלם רוקד לפני אנשים שכל הסיבה שהם על הבמה היא בגלל עמל רוחני בלי פוסק, זה פלא.

אמור לי מי המפורסמים שלך ואומר לך מי אתה.

 

והנה מה שכתבה סיון רהב מאיר על האירוע במטלייף, שהיא אישית השתתפה בו:

לראות איצטדיון שלם רוקד "פתח שערי שמיים לתפילתנו" ולשמוע את המאבטח שואל: "תמיד יש פה משחקי פוטבול, איזה קהל רגוע ושקט אתם, איזו קבוצה אתם אוהדים?".

להסתכל מסביב ולהיזכר שהם אמריקאים – אומת הנטפליקס והאמזון – שהצליחו לא להתבלבל מכל האמריקה הזו, מכל הסיפוקים המיידים, אלא לבחור בלימוד, בהתמדה ובעמל יומיומי, דף ועוד דף.‏

לדבר עם רופא ועורך דין שסיימו את הלימוד, ומספרים איך באמצע יום העבודה יש להם פגישה עם התנאים והאמוראים, פגישה עם הנצח.

ואז לשמוע את הרב שמואל קמינצקי מסביר שלא צריך לקרוא לחגיגה הזו "סיום הש"ס" אלא "התחלת הש"ס", כי מתחילים מיד מההתחלה.

להגיד לבסוף "שמע ישראל" עם מאה אלף גברים, נשים וטף, כשלידי יושבת מרליט ברגר, ניצולת שואה עם מספר על היד, מוקפת נכדים, וממלמלת: "אם מישהו היה אומר לי במחנות שאזכה לראות רגע כזה"…

מקור תמונות: JDN/ צילומים: מאיר לביא, שוקי לרר, אלי קובין, אלי סגל, משה גולדשטיין


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.