1 דקות קריאה
28 Jul
28Jul

הנרי פורד תעשיין המכוניות הידוע (והאנטישמי) טען פעם שאם היה בודק מה הם צרכי השוק שסביבו ולפי זה מכלכל את פרנסתו - הוא היה מייצר עגלות סוסים משוכללות. 

אך מכיוון שהוא ראה קדימה - הוא ייצר רכבים ממונעים. 

מי רוצה לייצר עגלות משוכללות, ומי רוצה להשתייך לעולם ייצור הרכבים?

לאיזה עולם המקצוע שלי שייך?

כתבתי כאן כבר, על עולם המקצועות הנעלם, עולם עגלות הסוסים. אבל מה שייך לייצור הרכבים הממונעים של המאה ה-21?

במה כדאי להשקיע? מה יכול לתת מענה כלכלי בעולם החדש מעבר לפינה?


הייטק נקודה הייטק נקודה קום

עולם ההייטק מככב בעולם שבו המחשוב והרובוטיזציה עתידים להשתלט על כל חלקה טובה, אבל גם בתוך עולם ההיי טק מדובר על תתי פילוח לקטגוריות שונות שמדייקות את בניית המודל של העבודה הנחשקת.

ננו - כל תחומי הננוטכנולוגיה, ננו רפואה,  ננורובוטיקה. 

ביואינפורמטיקה והנדסה אטומית, אלקטרוניקה וביוטכנולוגיה, בעיקר בולטת הדרישה להנדסה וניתוח שוק – השילוב בין ענף הטכנולוגיה לענף הכלכלה.

(לא ארחיב בנושא הזה, הדבר הכי קרוב לעולם ה'ננו' בסביבה שלי הוא חיפוש אחרי תולעים זעירות בבדיקת מאכלים).

עוד תחום ששייך לעולם המחשוב הוא תחום האקינג (עולם האקרים). בעולם שבו הפרטיות הולכת ונהרסת, מומחים בתחום האקינג תמיד יסתובבו בשטח. 

מיד אחר כך מגיע העולם הדיגיטלי - אתרי אינטרנט, מעצבי אתרים, מפתחי תוכנה ומפתחי חומרה ולוגיסטיקה.


רובוט משחק שבץ נא


אם לסבתא יהיו גלגלים...

עד כאן הכל די הגיוני וצפוי, אולם הנחיצות והביקוש למקצועות הבאים מרתקת עוד יותר:

אחד הנתונים הבולטים שצצים כשקוראים על חקר העתיד הוא: הזיקנה.

בעולם שבו תוחלת החיים רק עולה, ואנשים מאריכים חיים יותר ויותר, יידרשו בעלי מקצוע שמומחים לטיפול בגיל השלישי. למעשה, בעולם שהילודה בו רק הולכת ומצטמצמת, רוב האוכלוסייה תמנה אנשים בגיל העמידה ואנשים מבוגרים יותר.

למעשה כבר היום חשים במגמה זו בשירותי הבריאות והרפואה. בתחום הסיעוד קיים פער משמעותי בין היקף הצרכים של האוכלוסייה לבין כמות נותני השירות. דרושים עוד עובדים בסיעוד, רופאי משפחה, רופאים גריאטריים, פסיכו-גריאטריים, מרפאים בעיסוק, וכבר היום ניתן לראות חסר בבתי אבות וכדומה. גם מומחים בתחום צמצום נזקי הזקנה יידרשו כגון: רופאים מומחים להשתלות איברים, מומחים לרפואה מונעת, וככל הנראה גם מומחים ברפואה אלטרנטיבית.

אומרים שאנו עתידים לפגוש בשטח זה מקצוע חדש – יועץ אשפוז, שתפקידו לכוון את האדם לאנשי השירות הנכונים עבורו בהתאם לצרכיו הרפואיים (מישהו ראה את פירר בסביבה?).


רובוט אחות בבית החולים בבנגקוק


אמא משעמם לי!

עוד נתון מעניין עסוק במילוי שעות הפנאי של האדם בעולם החדש.

מקצועות פנאי - מה נעשה בכל שעות הפנאי שאמורות להיות לנו? את מרבית פעילויות היום יום אמורים לתפוס רובוטים או להתנהל על ידינו בקלות באמצעות שליטה חכמה. מה נעשה בכל שעות הפנאי?

בתוך עולם הפנאי יהיו מבוקשים מומחים בניהול זמן פנאי – הפנאי ההולך וגדל יוביל לביקוש לאנשים שהתמחותם בפנאי - עורכי קורסים, סדנאות וחוגים למיניהם (מספיק להסתכל בעלון פרסום חרדי ולראות איך התחום פורח).

דיאטנים- העלייה באיכות החיים תוביל גם לעלייה בשיעור הסובלים מעודף משקל.

הרובוט בינגו מלמד בגן הילדים אנגלית ומדע, עונה לשאלות התלמידים וגם שואל אותם שאלות בעצמו ומדרג את התשובות


רואים ירוק...

הסביבה קוראת לנו מכל כיוון, ולא מעכשיו, אבל בשנים האחרונות החלו להשתנות תקנים ונהלים ממשלתיים בתחום הבנייה לטובת הסביבה. מקצוע האדריכלות ייראה אחרת, כאשר החיפוש יהיה אחר פתרונות לחיסכון בחשמל ובמים. הממשלה, העיריות והיזמים יזדקקו למהנדסים, לאדריכלים ליועצים ולמטמיעים של בנייה אקולוגית.

גם ענף הקלינטק (טכנולוגיה נקיה) הולך וצובר תאוצה בעולם, כשהאוויר ומקורות המים רק הולכים ומזדהמים ידרשו מומחים להתפלת מים, צורות ייצור ידידותיות לסביבה, טכנולוגיות מיחזור, שימוש בחומרים מתכלים, ניצול אנרגיה סולארית, טכניקות חסכניות, עסקים בתחום הקיימות ועוד. בד בבד תהיה דרישה למומחים בתחום האקולוגיה.


מי ישמור על התינוק שלי?

בתחום הזה כבר היום רואים ביקוש שגדול בהרבה על ההיצע: תחום החינוך וטיפול בילדים. מכיון שיותר ויותר נשים יוצאות לשוק העבודה, יעלה הצורך בשמירה על ילדים בגיל הרך.

בכל מקום ניתן לראות את החסר האדיר במעונות, ואת העובדה שעיסוק בתחום הפך למכרה זהב (ועבודה קשה בעלת אחריות אדירה).

בעולם הכללי מדברים על חסר של אנשי מקצוע בתחום החינוך וההוראה, נראה שבמגזר החרדי עדיין קשה לראות חסר, אולי רק חסר של אנשי מקצוע בתחום ההשכלה הגבוהה.

מכל המקצועות שמופיעים למעלה ניתן לראות משהו אחד בולט: היכולת לשלב - להיות גם וגם וגם. 

בעולם שבו תחומי העיסוק רק הולכים ומסתרגים זה בזה, ומקצועות חדשים מחכים מעבר לפינה מומחיות בכמה תחומים בו זמנית והיכולת לשלב ביניהם - נראית חשובה יותר מתמיד, אבל על כך בפעם הבאה.


מקור: https://madaduhcom.wordpress.com/tag/%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%95%D7%98%D7%99%D7%9D/


http://magazine.isees.org.il/ArticlePage.aspx?ArticleId=75

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.