דווקא עכשיו (ובכלל...) להרוויח מהצד!/ענבר אור


1 דקות קריאה
22 Mar
22Mar

נחמי היא בת 35, אמא ל-6 מירושלים. בעלה אברך, ברוך השם, והיא עובדת כבר שנים רבות כמורה מחליפה. התקופה האחרונה תפסה אותה כמו רבות מאיתנו באופן לא פשוט. היא פוטרה, ממתינה לדמי אבטלה, ובינתיים הבית בהישרדות.

האמת היא שהמצב מאוד קיצוני ומאתגר עכשיו, אבל זה רק מראה כמה המצב הרגיל שלה לא מספיק יציב כלכלית. היא מאוד אוהבת את העבודה שלה ומרגישה בה שליחות גדולה, אבל מבחינה כלכלית היא בהישרדות.

משכורת של מורה לא מחזיקה את הבית, וגם מה שבעלה מקבל מהכולל לא מספיק יחד. הם נתמכים הרבה בתרומות, עזרה מהמשפחה, ובעיקר מגלגלים הלוואות מגמ"ח לגמ"ח.

נחמי תקועה בין הפטיש לסדן.

מצד אחד היא רוצה לשמור על חיים תורניים שקטים ונוחים, ומצד שני צרכי הבית רק עולים, הילדים גדלים, וההכנסה לא מספיקה.

ויותר מכל הדבר שהכי מדאיג אותה הוא – מה יהיה בעתיד?

מה יקרה אם יפטרו אותה, או שחלילה לא תוכל לעבוד יום אחד, איך יחתנו את הילדים?,

והנה השם מראה לנו כמה התרחישים האלה לא רחוקים מהמציאות.


המקרה של נחמי הוא ממש לא חד פעמי. הלוואי וכך היה. עשרות אלפי נשים חרדיות בישראל נמצאות בדיוק באותה ביצה. מרגישות שהן עושות מקסימום השתדלות בפרנסה בכך שהן בכלל יוצאות לעבוד, והתוצאה לא מספיקה. בייחוד בימים הללו. שבהם אנו נדרשים למצוא מקורות הכנסה אלטרנטיביים שיאפשרו לנו לשרוד כלכלית את התקופה הזו, ולהצליח לצאת מהבור כשהיא תסתיים.

התסכול הולך וגדל מיום ליום בעיקר בגלל המחשבה על העתיד שלא ברור כיצד יוכלו להתמודד אתו בחסדי שמים.

הסיבה לכך שנחמי ודומותיה נמצאות במצב הזה היא תוצאה של חוסר תכנון לטווח ארוך.

מרגע היציאה מהסמינר ועד החתונה והלידות רוב הנשים לא מוצאות את הזמן והנכונות לעצור ולתכנן. אנחנו כל כך עסוקות בהישרדות היומיומית, שמאתגר להרים את הראש ולהתבונן באופק.

וזה לא נהיה יותר קל בהמשך ברוך השם. יש עוד ילדים ועוד צרכים והתכנון שוב נדחה הצידה ואתו האפשרויות ללמוד איך לצאת מהמעגל הזה.

עוד לא הספיקה להיכנס המשכורת וכבר היא נבלעה כולה ומשאירה אחריה בור וחוסר יכולת להתמודד עם שאר התשלומים הנדרשים במהלך החודש.

ונניח שכעת נחמי מוצאת בתוכה את הכוח לעצור ולבחון עם עצמה את המשך המצב הכלכלי של המשפחה. ונניח שהיא מבינה את החשיבות ומעוניינת לצמוח ולהגדיל את ההכנסה.

איך היא תעשה את זה? 

היא עובדת כל יום כמעט. וכולנו יודעות שבהוראה זה תמיד מעל ומעבר.

היא מגיעה הביתה ל-6 ילדיה המקסימים ולבעלה ורוצה להיות איתם באופן מלא, כי אחרי הכל זוהי באמת מהות ותכלית השליחות שלה בחיים, לגדל משפחה לתפארת בע"ה.

ובערב היא כבר גמורה מעייפות, חסרת כוחות ועוד צריכה לטפל במטלות הבית הדחופות שלא הספיקה לטפל בהן עד כה.

איפה יישאר לה זמן לתכנון, ויותר מזה- לביצוע!

היא מרגישה שאם היא תוסיף משהו נוסף זה יבוא על חשבון המשפחה שלה או על חשבון הלימודים של בעלה. או חלילה על חשבון הערכים שלה, ולזה היא לא מוכנה בשום פנים ואופן.

איך ניתן לפתור את המשוואה המורכבת מידי הזו? 

אם נשבור את המשוואה של זמן = כסף, נגלה שהאפשרויות הן הרבה יותר רחבות ממה שחשבנו.

כדי להבין נכון איך עובדת צמיחה כלכלית הכי טוב הוא להתבונן באנשים עשירים. או בבעלי עסקים מצליחים. הם לא מרוויחים באופן ישיר לפי כמות הזמן שהם משקיעים.

אם זה היה כך, היתה להם תקרה שאותה לא יוכלו לעבור.

אז מה הסוד? 

הם משתמשים במשאבים אחרים בכדי לצמוח, הכוונה היא אחרים מלבד הזמן שלהם.

יש לכך הרבה דוגמאות. עוד הרבה לפני עידן האינטרנט.

לדוגמא מרצה רגילה מקבלת שכר לפי כמות ההרצאות שהיא עושה, כלומר, לפי הזמן שהיא משקיעה. גם אם היא תצליח בצורה יוצאת מן הכלל עדיין תהיה לה תקרה שמעבר אליה לא תוכל להרוויח מבלי להעלות את המחיר, בגלל שהזמן שלה מוגבל.

בייחוד אם היא אישה חרדית למשפחה רחבה, הזמן עוד יותר מוגבל.

אז בכדי להגדיל את האפשרות שלה ליצירת הכנסה היא מייצרת דיסקים עם הדרכה שלה מוקלטת עליהם, או מדפיסה ספר או מדריך שתוכל למכור בהרצאות.

המוצרים האלה דורשים ממנה זמן ממוקד והשקעה כספית ראשונית וצנועה, והרווח ממכירת המוצרים בהמשך (אחרי כיסוי העלויות) יישאר רווח נקי. היא בעצם הפכה את ההכנסה שלה ללא תלויה ישירות רק בזמן שלה, וזה מאפשר לה לצמוח! ולהתרחב! ולא על חשבון זמן נוסף מחייה שברוב המקרים הוא משאב חסר לא פחות מכסף.

דוגמא נוספת היא גננת שעובדת במשרה מלאה באותו גן פרטי כבר שנים רבות. ההנהלה סומכת עליה ומרוצה מאוד אבל יש גבול לשכר בתחום הזה. כדי להגדיל את ההכנסה שלה היא חושבת – אילו משאבים קיימים ברשותי.

ע"י חשיבה יצירתית ופתיחת האפשרויות הרבות, היא חושבת על כך שהיא יכולה להציע לבעלים של הגן, להשכיר את המקום בשעות הערב ואחר הצהריים לימי הולדת של ילדים. היא אפילו נותנת לבת הגדולה שלה להעביר את ההפעלות שם עם חברותיה. (וגם לנקות אחרי הכל...)

היא דואגת לחלוק את הרווחים בינה לבין הבעלים של הגן וכולם מרוויחים. גם בעלי הגן הגדיל הכנסה בלי שזה יעלה לו שקל או דקה של זמן. גם היא מגדילה הכנסה בהשקעה מינימלית של זמן שיוקדש למכירת ההשכרה וגביה. ואפילו הבת שלה מגדילה הכנסה בעקבות כך!

כפי שראיתן, בשתי הדוגמאות לא נדרשו הנשים להוסיף שעות עבודה רבות ללוח הזמנים שלהן בכדי לייצר אפיק הכנסה נוספת קבוע ויציב בע"ה. הן גם לא נדרשו להשקעה גדולה ומסוכנת כלכלית. והכי חשוב, הן לא נדרשו לעבור על עקרונותיהן וערכיהן כדי להגדיל הכנסה.

אין מתכון אחד שנכון לכולן, שיטה אחת שעובדת כמו קסם, כל אחת צריכה למצוא את האפיק האישי שהכי מתאים עבורה. רק כך תוכל להצליח בע"ה.

אני מקווה שהוכחתי לכן שזה אפשרי. 

וחשוב להבין שיכול להיות שיהיה צורך בהשקעה קטנה בשלב ההקמה של אפיק ההכנסה. השקעה קטנה של כסף ושל זמן. אבל כל עוד הרעיון מבוסס על כך שבהמשך הדברים יתנהלו בהשקעה מינימלית של כמה שעות בודדות בשבוע, אז זו תהיה השקעה ששווה את התשואה שלה.

עוד חשוב להבין שבתחילת הדרך ההשקעה העיקרית צריכה להיות זמן ולא כסף. כי למרות ששניהם די חסרים, הזמן בכל זאת נגיש יותר ואפשרי לפנות אותו באופן ממוקד לתקופה מוגדרת. אסור לעשות את הטעות שעושות כל כך הרבה נשים שעוד לא הרוויחו שקל אחד וכבר נמצאות מושקעות בעשרות אלפי שקלים. ורק אז מגלות שאין להן באמת מושג איך לנהל את העסק. אני מקבלת כאלה כל יום ליעוץ עסקי. חבל.

אם נשנה את הגישה שלנו ובמקום ל"התגלגל" ו"לזרום", נתכנן ונדייק – התוצאות שלנו יהיו בהתאם.

הרי בשביל מה בסך הכל אנחנו רוצות את תוספת ההכנסה הזו?

לא בשביל מכונית נוצצת, ולא בשביל חופשה בחו"ל, אנחנו רוצות אותה בשביל לאפשר לבעל ללמוד בנחת בכולל, בשביל לעמוד בתחזוקה השוטפת של בית מבורך בילדים ברוך השם, ובשביל לזכות לחתן אותם בכבוד וגם להזדקן בכבוד, ברבות הימים.

התכנון והדיוק הזה מתבצע בין היתר אצלנו ב"קורס ליצירת הכנסה נוספת" שמיועד לנשים חרדיות.

זה לא משנה אם את שכירה, עצמאית או בכלל לא עובדת, תוכלי בע"ה לבנות עבורך אפיק הכנסה נוספת שתוכלי לקיים בנוחות במקביל לעיסוק הקיים שלך, ובכך להגדיל את ההכנסה לביתך בלי להתפשר על הזמן עם המשפחה או על ערכיך!

אצלנו בקורס ליצירת הכנסה נוספת את מקבלת אחריות. זה אומר שאם ביצעת את כל הקורס ולא ייצרת הכנסה נוספת עד תום הקורס תוכלי לבחור לקבל המשך ליווי עד שזה יקרה, או לקבל את כספך בחזרה!

החלום שלי הוא שנשים חרדיות יזכו להתפרנס בכבוד ממה שהן אוהבות ונהנות לעשות. שיזכו להגשים ולבטא את עצמן ואת המתנות המופלאות שנתן להן הקדוש ברוך הוא. שאברכים יזכו ללמוד בנחת בלי עול של פרנסה שמוטל על כתפיהם. ושלנשים יהיו הפניות, הזמן והכוחות הגדולים שנדרשים לגידול משפחה יהודית לתפארת! חלום גדול מידי? 


לקראת סיום, אוסיף כמה מילים על עצמי, למי שלא מכירה...

קוראים לי ענבר אור, המנכ"ל והבעלים של "יוצאת לאור". אני עוסקת בקידום תעסוקתי לשכירות ולעצמאיות כבר מעל 16 שנה. מילאתי תפקידים מגוונים ובכירים בשוק התעסוקתי, בעיקר במקצועות של ניהול, שיווק, מכירות ופיתוח עסקי. וגם יזמתי והקימתי מיזמים עסקיים עצמאיים.

חזרתי בתשובה כשהייתי כבר נשואה עם שני ילדים ברוך השם. כיום אני רואה בקידום תעסוקת נשים חרדיות שליחות עליונה. היכולת לעזור לנשים לייצר פרנסה הולמת שמותאמת לערכיהן ומשתלבת באופן מיטבי עם צרכי הבית, היא נדרשת ביותר, ויעידו על כך הלקוחות המרוצות הרבות שעברו אצלי ואצל היועצות שלי.

אני מאמינה בקידום תעסוקה הוליסטי, שלוקח בחשבון לא רק את היכולות והכישורים, אלא גם את החלומות והחיבור הפנימי הרגשי, לצד הצרכים האובייקטיביים במציאות מבחינת דרישות הבית, ערכים תרבותיים וכולי. כל זה לצד מתן כלים יוצאי דופן ויצירתיים ליצירת הצלחה תעסוקתית ושבירת מעגל התחרות המתיש והמייאש.

אני מזמינה אותך לעשות את הצעד הראשון בדרך לרווחה הכלכלית הנכספת ולהירשם לקבלת החלק הראשון של הקורס, ללא עלות וללא התחייבות!

http://info.ylaor.org/course?ref=shvi  

למי שהקישור חסום לה, נא לשלוח מייל עם הכותרת "אני רוצה הכנסה נוספת, הגעתי דרך שבי רגע" ונרשום אתכן ידנית בע"ה. 

למייל: course@ylaor.org


מאחלת לכולן ברכה והצלחה, פרנסה ברווח, וכל טוב!


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.