1 דקות קריאה
11 May
11May

 "סוף סוף הילדים יצאו מהבית, הבלגן עצום, אני חייבת לצאת עוד שעה ובמקום לאכול אני מסדרת. אוספת בגדים מלוכלכים מהרצפה, מפעילה מכונת כביסה, מתכופפת מתחת המיטה כי אני לא מצליחה לסגור אותה, ומגלה שם את הסנדל שהם חיפשו הבוקר ובגללו כמעט אחרו. חיפשו! זה נקרא לחפש??? הרי שאלתי אותם – הסתכלתם מתחת למיטה? אמרו "כן, בטח". ממש! מעצבן שלא אכפת להם כלום. כמה מרגיז". אני ממשיכה לנקות, לסדר, לארגן ואני רותחת.

זהו, כבר עשרה לתשע, אני ממהרת, מתלבשת, יוצאת לעבודה, ו- שוכחת מהכל... עד שעובר יום שלם של משרד ולקוחות, תלמידות ושיעורים. אני חוזרת הביתה עייפה, אבל צוחקת מבדיחה טובה שסיפרה לי חברה על כוס קפה בעמידה – ואני מתארת לעצמי איך הם יצחקו כשאספר להם... אני פותחת את הדלת בבת צחוק, והם מחייכים אלי בחזרה. כמה טוב שיצאתי לעבודה!

הקשר בין העבודה לבית ובין הבית לעבודה מתבטא בגלישה: חוויות גולשות מהבית אל העבודה, חוויות גולשות מהעבודה אל החיים האישיים ואל הבית ואל המשפחה. הגלישה היא הגל של מצב הרוח שמטשטש את הגבולות של חוף הים, שמערבב את החול עם המים. קו החוף נע בתקופות שונים, יש גאות ויש שפל, גם בגלים הגולשים בחיינו.

זה רק אנושי להביא את עצמך לעבודה עם כל כולך, על כל המטען הגנטי והחינוך, התרבות, והסביבה שבה חיית ובה למדת. פעמים רבות אנשים מתקבלים לעבודה כי התנאים הסביבתיים הללו מתאימים למעסיק ובגלל האופי הנעים, החיוך, הזרימה וההומור. מצב הרוח הטוב מדביק את הצוות והחיוכים מופנים אל הלקוחות ומגדילים את המחזור ואת הרווחים. האקלים הארגוני מושפע ישירות ממצבי הרוח של הצוותים שמגיעים אל הארגון, וממצב הרוח האישי של כל אחד מהעובדים.

מצב הרוח שלנו גולש – מהעבודה, לבית, מהבית לעבודה. לפעמים העבודה מעניקה לנו רגעי סיפוק משמחים והמשפחה כולה מרוויחה מכך. כמובן שאת מגיעה שמחה לעבודה אחרי בוקר רגוע או כששמעת בשורה טובה, משפחתית.

נכון שתקופות מדאיגות בבית עשויות להשפיע על העבודה, ונכון שלפעמים עובדים מגיעים לעבודה סחוטים ועייפים ואינם "נותנים עבודה" בגלל מתחים ובעיות משפחתיות אבל באופן כללי ניתן לומר שעובדים שיש להם חיי משפחה טובים עובדים טוב, ולכן מנהלים מתעניינים באיזון בין הבית לעבודה, ובהקפדה על רווחת העובד במישורים אישיים, ולא רק בתחומים הקשורים לעבודה הישירה שלו.

איך תהיי מודעת יותר לאופן שבו מצב הרוח שלך משפיע על העבודה שלך?

מה תעשי בדרך לעבודה או בדרך הביתה, בסיום יום עבודה, כדי לעצור גלישת גלים הרסנית?

כמעסיקה, מה תוכלי לעשות כדי לגרום לגלישת מצב הרוח מהחיים האישיים של העובדים אל המשרד להיות חיובית לעבודה, שמחה ואנרגטית? הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.