טיולי פריחה חורפיים!


1 דקות קריאה
14 Jan
14Jan

החורף גורם לנו להתכנס בבית, לשבת מול החימום עם כרבולית מפנקת, ללגום תה חם, לשחק עם הילדים משחקי קופסה, ולקנח בפינוק חורפי: תפוז עסיסי או למצער קרמבו רך...

אבל, החורף הוא בדיוק הזמן לצאת החוצה. לטייל, לראות את הארץ היפה שלנו מתחילה לפרוח בשלל גוונים, להתרגש מכל נחלי האכזב המוצפים במים (שלא לומר מוצפים מדי, כמו הגעתון בנהריה...), לנסות להבין אחת ולתמיד מה ההבדל בין פרג לכלנית, לראות רקפות בטבע ולא רק בעציץ. 

והכי חשוב: לטייל בלי להזיע, בלי לסבול מחום מעיק ומשמש קופחת. בקיצור: צאו לטייל!

מצרפת אתרי פריחה מומלצים לכלניות ולרקפות:


מלכת החורף האדומה: הכלנית

תל אביב: מערות אפקה

בפאתי תל אביב סמוך לרמת אביב ג' נמצאות מערות אפקה - מערות קבורה שמיוחסות לשומרונים. אבל מה שמעניין אותנו הוא ריכוז פריחה מרהיב בחורף ובאביב. במיוחד בולטת כאן פריחת הכלניות והאירוסים, במקביל לפריחת הנרקיסים בעמק גלילות הסמוך.

לבאים בתחבורה ציבורית, יש להגיע לאזור מפגש הרחובות קק"ל וחיים לבנון (לדוג' קו 24 של 'דן'), ומשם ללכת ברגל, כ- 15 דקות הליכה עד תחילת המסלול.

בנסיעה בנתיבי איילון ממחלף גלילות למחלף קק"ל, ניתן לראות את המערות מימין לכביש (בערך באמצע המרחק בין שני המחלפים).

וייז: מערות אפקה - תחילת מסלול.

פריחת כלניות במערות אפקה


בית שמש: תל בית שמש  

בתל בית שמש ניתן לראות שרידים לאחת הערים החשובות בממלכת יהודה, ובעיקר: יש בו פריחה חורפית מרהיבה ששולטות בה בעיקר כלניות אדמוניות.

האתר צמוד לכביש מס' 38, בין צמתי הכניסה הצפונית והדרומית לבית שמש הוותיקה.

רוב שטח העתיקות נמצא ממערב לכביש וחלק קטן גם ממזרח. קיימת חנייה קטנה בראש התל, בצמוד וממערב לכביש, (הגישה לחנייה זו ברכב אפשרית מכיוון צפון בלבד, כ- 700 מ' לאחר מסעף צרעה).

ניתן להגיע לתל גם מכיוון מושב ישעי. בוויז: תל בית שמש.

פריחת הכלניות בשיאה בחודשים ינואר- פברואר.

מהטיול שלנו בתל בית שמש: אדום במלוא האופק


כלניות גם באגרטל הביתי...


הנסיכה הוורודה: הרקפת

בית שמש: מושב צלפון

אם קפצתם לתל בית שמש, ממש באזור נמצא מושב צלפון, לידו בחורשה הסמוכה ניתן לצפות במרבדי רקפות מרהיבים, הפריחה משתרעת ממש סמוך למקום חניית הרכב.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 44 מצומת נחשון לצומת שמשון, מהכביש פונים לפי השילוט למושב.

בוייז: תחנת כיבוי אש צלפון - יער נחשון.

רקפות במושב צלפון


גבעת הרקפות ליד טל שחר
ליד מושב טל שחר שבקרבת צומת שמשון (עדיין באזור בית שמש), יש יער קטן שידוע בפריחת הרקפות המרהיבה שלו, ומכונה 'גבעת הרקפות'. יש בו מרבדים צבעוניים - וורודים, לבנים וסגולים. בחודשים ינואר ופברואר הגבעה כולה מכוסה במרבדים של רקפות ורודות, לבנות וסגולות שפורחות בין האורנים ומעניקות למקום מראה קסום במיוחד.

איך מגיעים? נוסעים על כביש מס' 1 ובמחלף לטרון יורדים לכביש מס' 3 ונוסעים דרומה. אחרי צומת חולדה פונים למושב טל שחר, חוצים את המושב עד שמגיעים לפסי רכבת. עוברים אותם בזהירות עד שרואים ממול שלט 'שטח פרטי', כעת הגבעה מצד שמאל.

גבעת הרקפות ליד טל שחרורקפות באדנית...


ושוב נרד לים המלח

אחד החוויות החורפיות המענגות היא לזכות ליום של שמש חמימה בתוך ימים קפואים. הדרך להגיע לזה מאד פשוטה: כביש 1 לים המלח.

זה אחד הפינוקים שלנו בתוך חורף קפוא: לרדת לים המלח.

לא צריך להגיע עד אזור המלונות (שעה וחצי נסיעה מירושלים) מספיק נסיעה של 30 - 40 דקות ורואים את ים המלח מבצבץ ומציץ.

איפה אפשר לעצור שם? בעיה. מרוב חופים מוכרזים וסגורים בקושי השאירו לנו מקום שבו אפשר ליהנות מהטבע בלי לשלם עליו טבין ותקילין. 

אבל, קצת אחרי אזור העצירה של 'הלידו' המפורסם, יש את מלון קליה ההיסטורי, שם אפשר לעצר ולשבת על החול (לא קרוב לים) וליהנות מהחום הנעים. בהמשך יש עוד מקומת עצירה לא מסודרים. שמורת טבע יפה באזור: עין פשחה (עינות צוקים), ותמיד אפשר להמשיך עוד קצת לעין גדי.

מלון קליה ההיסטורי


בכל פינת טבע שתצאו אליה בימים האלו תתבשמו מהירוק החי והטרי שמציף את הכל, מהאוויר הנקי ומעשרות זנים של עצים ופרחים שממלאים את הכל בצבע. 

חורף מתוייר ושמח!להכנת הכתבה מלבד ידע אישי... נעזרתי באתרים הבאים: מטיילים עם ענת, טיולי, ineture.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.