1 דקות קריאה
31 May
31May

הספר הזה לא חדש, אבל הוא ממש רלוונטי לימים אלו בהם מתחילים בכל קהילות ישראל לקרוא את חומש במדבר. הספר עסוק בדיוק בחומש הזה.

הוא בן ארבע בערך, אבל לפי דעתי הוא לא זכה למקום הכבוד בגלריית הספרים החרדית, לפחות לא כמו האחים הקרובים שלו.

"לכתך אחרי במדבר" הוא ספר של הצייר גדי פולק, ובשונה מההגדה שלו לפסח, סדרת "א גאצנע מעשה" וגרורותיה וכמובן הסדרה ההיסטרית של ה'אידשע קאפ' ששברה, כך נראה, שיאים בתרבות הקנייה החרדית, הספר הזה לא זכה לפרסום יתר, וחבל. בעיני הוא אולי הספר שלו. עם דגש על ה' הידיעה.

כשהספר יצא לאור ערכתי ראיון, לדעתי ראשוני וכמעט בלעדי עם פולק. 

ברשותכם אני מצרפת קטעים מהראיון איתו.


"כשגדי פולק מתחיל לדבר על הספר הוא מתמלא בחיוניות. הוא פשוט נשאב לתוכו, ולא לחינם. הכנת הספר ליוותה אותו ואת משפחתו במשך ארבע שנים תמימות של עמל בלתי פוסק במטרה להוציא יצירת אומנות. ואת זה, אפילו פולק, שלא מרבה במחמאות על עצמו, מאשר: "מדובר באמנות צרופה, ולמעשה הוא תמצית החיבור בין האומנות - ה'כלי', לבין המטרה – התורה".הספר מספר על פדואל, ילד שיצא ממצרים, והוא מתועד במעין יומן שכותב ילד שגדל במדבר.

לאורך כל הספר הקורא מלווה את דמותו של פדואל במסעה במדבר וחווה על הדרך את מאורעות עם ישראל במדבר.  "הסיבה שבחרנו בכתיבת יומן" מסביר פולק: "היא בגלל שצורת הכתיבה הזו עוזרת לנו להסתכל על המאורעות מבפנים. צריך להבין, שהתורה מתארת לנו את כל המאורעות במדבר מבחוץ, לא כמו שחוו אותם דור המדבר. 

לדוגמא, כולנו מכירים את התיאור על בלעם ובלק, איך שהם כורתים ביניהם ברית, בלק נותן לבלעם שוחד, הוא מגיע לקלל ולבסוף נאלץ בעל כורחו לברך. עם ישראל במדבר לא ידעו את כל זה. יום אחד הם קמים בבוקר ושומעים קול אדיר של מישהו שמברך אותם, שנשמע מקצה המחנה עד קצהו השני. אין להם מושג מי זה. אחר כך נודע להם שזה בלעם. פתאום מגיעה שמועה שבלעם ובלק כרתו ברית, והם מאד מופתעים: בלעם ובלק היו אויבים... ואז בלעם נעלם. עם ישראל לא ידעו על הברית שכרתו נגדם ועל הניסים שהקב"ה עשה להם. הדברים מבפנים נראו אחרת לגמרי….  לגיבור הראשי קוראים פדואל בן שלם, ובכוונה הוא לא גדל במצרים. לא רצינו ילד שזוכר את הלחם הרגיל שעשוי מקמח, ואת ההתנהלות של עולם נורמאלי. הוא נולד במדבר, ומעולם לא ראה שמש וירח, אצלו המציאות הנורמאלית זה לחם מהשמיים כל בוקר, ענני כבוד ועמוד אש!".


פולק העיד אז בראיון שהפרויקט הזה שבר את כל השיאים בכמות הזמן שהוא השקיע בו. "בדרך כלל פרויקט לוקח לי בין חצי שנה עד תשעה חודשים. בספר הזה השקעתי יותר מארבע שנים" הוא סיפר.

"רוב הזמן עבר על לימוד המקורות, לא על האיור. בסוף הספר יש את כל המקורות, לא ללמדנים, אלא ברמה בסיסית, וזה תופס 36 עמודים (!). אני חושב שאין עוד ספר שמאגד כל כך הרבה חומר תורני על תקופת המדבר. תוך כדי לימוד השתמשנו בספרי אחרונים, גמרא, מדרשים, מפרשים, ובד בבד התייעצנו עם רבי משה לואיס מחבר 'מטעמי השולחן' ורבי חיים קנייבסקי".


מה לבשו בני ישראל במדבר? איזה נעליים הם נעלו? איך היה נראה ה'מן'? באיזה כלי כתיבה הם השתמשו? מה היה גודלו של עוג מלך הבשן? כולנו מכירים את הציורים הקלאסיים של בני ישראל במדבר, בעלי השמלות הארוכות, אולם פולק לא צייר 'כי כך מקובל', הוא חקר כל פרט, ליקט את כל המדרשים הרלוונטיים עד שהגיע לתוצאה המדויקת. 

קשה שלא ללכת שבי אחרי הספר הזה - ללכת אחריו במדבר.

מצרפת קישור לראיון המלא (המרתק, וסליחה על דעתי הבלתי אובייקטיבית...) שהתפרסם באתר 'הידברות':

https://www.hidabroot.org/article/119379

תהנו!הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.