תשובה: איך מתמודדים עם הלחץ של פורים - פסח?


1 דקות קריאה
01 Mar
01Mar

קוראת יקרה בשם נאווה שאלה איך מתמודדים עם הלחץ של פורים - פסח. 

נדמה לי שזאת השאלה של כולנו...

הפניתי את השאלה למרים קטנוב, חברה יקרה, מאמנת עסקית אלופה, מרצה מבוקשת ומנהלת קבוצות נטוורקינג, שתיתן לנאווה ולכולנו כלים לא להילחץ מהלחץ... 

"נאוה היקרה,

קראתי את השאלה שלך והזדהיתי. בטוחה שעוד הרבה נשים יזדהו איתה.

אז מה עושים עם הלחץ??

כמו לכל דבר בחיים, גם ללחץ יש שטחי אפור רחבים. למי שהורגלה להתייחס ללחץ ביחס אמביוולנטי, כי מצד אחד הוא יעיל מאד ומצד שני מלחיץ מאד, אציע לערוך בדיקת עומק: מה את מרוויחה מהלחץ? מה הטוב שיוצא לך ממנו? הרווח גורם ללחץ להופיע שוב, והמחיר יוצר את התסכול המוכר. אז מה המחיר שאת משלמת על להיות בלחץ?

אני אישית האמנתי מאז ומעולם שהלחץ מוציא ממני הרבה טוב. בזמני לחץ, קרי, דדליין מתקרב, פתאום היצירתיות משגשגת וההישגים עולים... אבל תפיסה זו הביאה את הלחץ להשתלט על חיי, על עבודתי ועל משפחתי עד שיום אחד הייתי מוכרחה לעשות סטופ ולהתחיל להביא את החיים שלי לקראת איזון. גיליתי שבכמה צעדים פשוטים, בייבי סטפס, אפשר להביא לחיים נורמות מסודרות יותר. עניין של החלטה.

בטור הבא תלמדי גם את, איך תוכלי להביא את חייך לאיזון בין כל המשימות התובעניות של בית-ילדים-עבודה, ולהישאר שפויה ומאוזנת.

שלב א׳: בחני את עצמך

אלו תחומים קיימים בחייך? מה מידת הלחץ שכל אחד מהתחומים מייצר מ-1 עד 10? ואם אנחנו מתמקדים בפורים-פסח: 

תחפושות- עד כמה מלחיץ מ-1 עד 10? משלוחי מנות? תשורות למורות? ניקיון לפסח? הטיפול השוטף בבית, בילדים? הניהול העצמי שלך? בואי תחפשי ותראי איזה תחום בחייך מעורר את רמת הלחץ הגבוהה ביותר.

שלב ב׳: בחרי תחום לשינוי

אם את מבחינה שבתחום מסוים קיים לחץ יותר מהאחרים, לחץ שמשפיע עליך ומוציא אותך מאיזון, זה הזמן לחשיבה ולחתירה לשינוי.

זה שלב מעניין. יתכן שתגלי שנושא כלשהו מלחיץ אותך, או שמשימה כלשהי מעמיסה עלייך, וזה הזמן לחשיבה על פתרונות.

גיטי, לקוחה שלי, ראתה שיש אנשים מסוימים וקשרים בחייה שגוזלים ממנה המון אנרגיה רגשית. היא תארה את זה כמו בטרייה שטעונה ב100%, והשיחות הטלפוניות עם החבר׳ה האלה מורידות את האנרגיה שלה מתחת ל50%. היא הבינה שזה המוקד שבו צריך לחפש שינוי.

אגב, בנושא קשרים עם אנשים זוללי אנרגיה, לא חייבים לחתוך! אפשר למצוא עוד הרבה פתרונות יצירתיים שיביאו אותך לתקשר רמה מעל!

שלב ג׳: מה את רוצה?

בלי מגבלות של זמן, כסף ואנשים שצריכים כל הזמן כל מיני דברים, מי היית רוצה להיות? איך היית רוצה לראות את התחום הזה בחייך? התמסרי לדמיון, אם היה כפתור נסתר שבלחיצה קלה מביא את חייך לשינוי - מה הוא היה?

ריקי גילתה שהיא פועלת הרבה פעמים מתוך רגשי נחיתות ומגיבה בהתגוננות. "אני תמיד לא מספיקה מה שאני מתכננת, אני כזו דחיינית שזה נורא, פשוט טיפוס של הרגע האחרון... אין לי תקנה..." זה כמובן לא מצב שמעודד פרואקטיביות ואפקטיביות, והיא קלטה שהיא לא מתקדמת לשום מקום. כאשר שאלתי אותה את השאלה הפשוטה הזאת: מי את במיטבך? מי את רוצה להיות, ללא מגבלות? פתאום נפתחה לה דלת נסתרת שהייתה עד אז נעולה, והיא התחברה ליוזמה, ליצירתיות, ולאחריות שהייתה בתוכה כל הזמן. היא למדה להיות היא עצמה ולהפעיל את החוזקות והמשאבים שלה, בזמן ובדרך שנכונה עבורה.

שלב ד׳: סיעור מוחות יצירתי

נתחיל לחפש פתרונות:

ציירי שמש על דף גדול. במרכז תכתבי: האפשרויות שלי. ובכל אחת מן הקרניים אפשרות אחרת לפתרון. חלק מהרעיונות שלך חייבים להיות הזויים, יצירתיים ולא הגיוניים, זה נורא חשוב כדי לצאת מהקיבעון שאת תקועה בו. איך אני יודעת? כי אחרת, מזמן היית מגיעה לפתרון! הרשי לעצמך לדמיין מצבים מוזרים וגם לצחוק. כמובן, הציעי גם רעיונות ריאליים לפתרונות מעשיים.

שירה חיפשה עבודה. הרבה זמן היא הייתה נעולה על מטפלת/מורה/מזכירה. אבל שום דבר לא התקדם והחלטנו לפתוח את הראש. שיחקנו על פי תור וכל אחת הציעה רעיון הזוי יותר מהשנייה. מפקדת בצבא, עובדת בגן החיות, מסדרת בתים של אנשים עשירים, מנהלת מעון, פותחת קייטרינג, אלו רק קצת מהרעיונות שעלו שם, עם הרבה צחוק ודמיון... אחרי זמן קצר, היא מצאה עבודה כ... מורה!

שלב ה׳: בחרי!

עצבי את השינוי שלך. הכניסי להחלטה את הרכיבים שאת בוחרת בהם. אלו הם חייך, ואת מובילה אותם להיות משמעותיים ומתאימים יותר לך ולערכים שלך.

יתכן שתגלי שמתחשק לך, למשל, לוותר על משלוחים למורות, ולשלוח דווקא עוגת גבינה לשבועות. או אולי מתאים לך להתחיל לנקות לפסח בצורה מרוכזת כאשר את יוצאת לחופשה. כל דבר שאת בוחרת הוא לגיטימי, ובלבד שתיקחי אחריות על עיצוב השינוי ויישומו.

שלב ו׳: ותרי!

אם את בוחרת, על מה את מוותרת? הבחירה היא עוצמתית, והוויתור יוצר בחירה מודעת ומפוכחת, שלא תנסי לתפוס את הכל ולהתייאש, אלא מראש תבחרי לוותר על מה שפחות חשוב. ויתרת? הפחתת עומסים? צעד קטן לאדם - צעד גדול לאנושות.

שלב ז׳: עברי את הקו!

את רואה על הרצפה את הקו שבין המרצפות? כן, בדיוק לזה התכוונתי. ברגע שאת מוכנה להתחייב לפעולה מעשית יומיומית שתביא את חייך לאיזון, קומי וחצי את הקו. בהצלחה!!


לפרטים וליצירת קשר עם מרים: mk.imunim@gmail.com

לקבלת המדריך היצירתי לפרסום בחינם לחצי כאן: https://katanovmiriam.ravpage.co.il/pirsumchinam


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.