תשובה: מהו סיר בריא?


1 דקות קריאה
30 Jan
30Jan

את השאלה של שירה, מהו סיר בריא, הפניתי לחוי לב מדריכת תזונה ושפית בריאות למשפחה, מתכונאית ומחברת הספר "דברים טובים" - עוגיות ועוד הרבה דברים טובים, קלים ובריאים.

חוי ענתה בהרחבה וביסודיות על השאלה שמציקה לכל מי שמעוניינת לבשל בריא יותר:

"הבעיה העיקרית בכלי הבישול היא דליפה של החומר ממנו עשוי הכלי לתוך המזון המתבשל בתוכו. סירי הבישול עשויים מחומרים שונים ולפעמים גם מצופים בחומרים שונים, ולא תמיד החומרים האלה בטוחים עבורנו. חומרים מסוימים עלולים להיות מסוכנים אפילו ברמה מינימלית של דליפה לתוך המזון.

באופן כללי, כל סיר שקיבלת תו איכות ושמשתמשים בו בהתאם להוראות השימוש של היצרן אמור להיות בטוח לשימוש. כמובן שבפועל זה לא ממש ככה.  

אם ללכת על הכי בטוח, הייתי ממליצה להשתמש בכלי זכוכית. (או פיירקס). קיימים היום סירי זכוכית במגוון גדלים והם לא רק בטוחים לשימוש אלא גם יפים מאוד לעין. הם חזקים, לא נשרטים וכמעט ולא תיתכן בהם דליפה של חומר. 

החסרונות שלהם הם פיזור חום לא אחיד וגם, כמובן, הקושי בתפעול. לא נח להתעסק עם זכוכית שבירה. 

הבאים בתור אלה סירי הנירוסטה הקלאסיים והטובים. נירוסטה היא סוג של פלדת אל חלד שעשויה מסגסוגת של ברזל כרום וניקל  וחשוב לשים לב שמדובר על מוצר שמסומן ב 10/18, כלומר, שהיחסים בין המתכות נכונים. היתרונות שלהם הם פיזור חום נכון ואחיד,  מינימום של שריטות ודליפה של חומר. הם נוחים לתפעול ומתנקים בקלות.

החיסרון הוא כידוע וכמוכר הצורך להשתמש בהרבה שמן על מנת למנוע הידבקות של המזון. למעשה החיסרון הזה קיים רק כשמדובר בטיגונים והוא מתבטל בהמון צורות בישול אחרות. סירי הנירוסטה מעולים לבישול דגנים, לתבשילי קדירה, לבישול עוף ובשר וכמעט לכל מנה שאינה דורשת טיגון או הקפצה. 

סירי טפלון. בדרך כלל מדובר בסירי אלומיניום שמצופים בחומר הטפלון המונע הידבקות וגם מקל על הניקוי. הבעיה בכלים האלו היא כפולה: הטפלון הוא חומר שאינו עמיד בטמפרטורות גבוהות מאוד והוא גם נשרט בקלות. השריטה חושפת את חומר הבסיס, האלומיניום, שהוא חומר שעלול להיות רעיל בחשיפה ממושכת. בכל מקרה, חובה להשתמש רק בכלי טפלון איכותיים מאוד שהטפלון שלהם עמיד יותר ונשרט פחות, וגם, להחליף אותם בתדירות גבוהה. ההמלצה שלי היא להשתמש בכלי טפלון רק כשהם הכרחיים. למשל לטיגון. (האמת היא שהטיגונים כבר מזמן עברו לתנור, אבל זה כבר נושא אחר).

סירי אלומיניום. האלומיניום הוא חומר בעייתי שבשימוש ממושך עלול לשבש את פעילות מערכת העצבים והמח. לא מומלץ ובשימוש קבוע אפילו מסוכן.

סירי ברזל יצוק. נחשבים למצויינים מבחינת איכות הבישול. מבחינה בטיחותית עדיין לא נבדק מספיק הנושא של זליגת ברזל אל המזון. נכון שהמינרל ברזל קיים באופן מובנה בתזונה שלנו, אבל הכמויות שלו מזעריות ביחס לכמות שעלולה לדלוף מסיר ברזל שאינו מספיק איכותי או מסיר שרוט. כרגע אין המלצה גורפת לכאן או לכאן.

סירים מצופים אמייל. סירי אמייל פשוטים וזולים – לא להכניס הביתה. חלק מהם כל כך נחותים עד שאפשר לראות איך הסיר נשרט והציפוי מתקלף. בסירים מצופים אמייל שם המשחק הוא איכות. סירים טובים באמת יעלו הרבה כסף ויחזיקו לאורך שנים. האמייל, כשהוא איכותי ושלם הוא חומר בטוח. מבחינה קולינרית, לא מצאתי אותו הרבה יותר נוח מנירוסטה.

סירי חרס. מבחינה בטיחותית, אם הסירים איכותיים מיצרן מוכר (קיימים הרבה יצרנים קטנים) ובעלי תו תקן – הם בסדר, מבחינה קולינרית הם מיועדים בעיקר לבישול ארוך של תבשילי קדירה, קטניות ובשרים. התחזוק שלהם דורש תשומת לב.

סירי שיש יצוק או מצופים דמויי שיש. אלו סירים חדשים יחסית, ובינתיים, ככל שמדובר בסירים מחברות מוכרות וידועות בעלי תו תקן, הם נחשבים לבטוחים לשימוש. גם בהם חשוב להימנע משריטת הכלי.

מבחינה קולינרית הם מעולים, חוסכים בשמן ומפזרים חום בצורה טובה.

לסיכום, המומלצים ביותר הם כלי זכוכית. כיון ולרובינו אין אפשרות להשקיע בהם (מכל הבחינות) נעבור לכלי נירוסטה. הם מושלמים. לחביתות ולטיגון קל וקצר בטמפרטורות נמוכות, אפשר להשתמש בכלי טפלון איכותיים וללא שריטות או בכלי שיש/ ציפוי שיש.

כשמדובר על כלי בישול לאיכות יש הרבה מה לומר. בדרך כלל הכלים של יצרנים ותיקים ואמינים יהיו בטוחים לשימוש וגם נוחים לתפעול. כלים שהמחיר שלהם זול מדי (כמובן לא כשמדובר במבצעים מיוחדים, בהם דווקא אשמח שתעדכנו אותי...) נחשדים מיד כבלתי בטוחים וכדאי לכם להשאיר אותם בחנות. הבריאות שלכם שווה זהב.

בכל מקרה, חשוב להחליף כלים פגומים או שרוטים.

שיהיה לבריאות!

חוי"

להזמנת הרצאות, סדנאות ואירועים - חוי: 0533-162163 

מקווה שקבלת תשובה שירה! 

גם לך יש שאלה? בכל תחום שהוא... מוזמנת לשאול פה למטה, או לשלוח למייל של 'שבי רגע' https://www.shvirega.co.il/ 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.